Neviditeľný pacient

Svieža recepčná, ako vždy v dobrej nálade mi interfónom ohlásila ďalšieho pacienta. Bol objednaný na 9:30 a bolo presne 9:30. Súkromná klinika. Ale podľa ozveny krokov na chodbe som začal tušiť problém. Tie kroky neboli dobré …

1aChôdza je skoro ako otlačky prstov. Je to pohybový stereotyp a len veľmi ťažko sa dá natrvalo zmeniť. Niektorí herci to vedia. Alebo Feldenkrais – fyzik a vedec, objaviteľ známej terapeutickej metódy. Aby sa vyhol navrhovanej operácii kolien, naučil sa inak chodiť a odľahčovať opotrebované kĺbne chrupky. Páva poznáš po perí a človeka podľa chôdze. Aj so zavretými očami poznáte chôdzu svojich najbližších, otcov dupot po pätách a mamine jemné našľapovanie.

Kroky sa zlovestne blížili chodbou a boli stopercentne pánske. Rýchle, trhané, švihová fáza nepravidelná, kontakt jednej nohy o okamih kratší, ten človek bol v strese a mal problém s nohou. Super, pomyslel som si. Toto dnes vieme riešiť, vieme presne analyzovať poruchy nohy a chôdze, vieme to zmerať na špeciálnom prístroji, diagnostikovať a navrhnúť moderné podologické riešenie. A ešte ho aj na okamih zastavíme v jeho uponáhľanom dni a naučíme cviky na chodidlá s akupresúrnou loptičkou.

Mám taký štýl, každého klienta idem rovno ku dverám privítať a podám mu ruku. A tiež mu podám úsmev, aj keď práve nemám dobrý deň. Kamenní doktori, sfingy za stolom patria do minulosti. Pacient už nie je ruský mužík s baranicou v ruke. A tak som vyčkával, až chlapík vkročí do ambulancie …

Zatiaľ ho však nevidím! Zato počujem z chodby zazvonenenie mobilu a tlmený výkrik smerom k mojim dverám ( alebo na sestričku? ):

“ Prepáčte, toto musím zobrať! ”

A vzápätí už drmolí do telefónu, ale dosť hlasno na to, aby bolo počuť trochu tajomné:

“ Som u lekára, nebol som tam, ale pôjde to! ”

Zrejme skončil a chce sa pohnúť ďalej. Ale človek mieni, mobil mení! Aparát zazvoní znovu, ale zvonenie je iné, menej melodické ako prvýkrát. Asi druhý mobil. A zase ten pridusený výkrik bohviekomu: “Sorry, ja to už vypnem! ” Ale nevypne a miesto toho začne do telefónu znovu rozrušene huhlať:

“ Som u lekára, bol som tam, ale nepôjde to! “

2aChlapík je v megastrese, niečo mu spadlo na zem, podľa nárazu asi ten mobil. Ale ešte aj na dlážke zazvoní znovu a majiteľ si nahlas posťažuje: “ Pána, tie telefóny, človeka nájdu všade! ”

( Správne by asi malo byť: “ Pána, tí ľudia, telefóny nájdu všade! “ ) Ale náš človek už reaguje, prichádza netušené finále.

“ Som u lekára. Fakt to ide? Vyrážam! ”

Kroky pred ambulanciou sa znovu pohli, ibaže opačným smerom. Už je to rýchla chôdza, skoro poklus. “ Povedzte doktorovi – niečo mi do toho prišlo! ”

Neviem, kto to bol, nevidel som ho, nedal mi šancu …

MUDr. Július Kazimír

MUDr. Július Kazimír

ortopéd a rehabilitačný lekár
Zaujima ho pohyb, venuje sa športovým aktivitám a zaoberá sa riešením problémov pohybového aparátu.
MUDr. Július Kazimír

Latest posts by MUDr. Július Kazimír (see all)

Leave a Reply